Kim był Juliusz Słowacki i z jakich utworów jest znany?

Epoka romantyzmu charakteryzowała się dużą uczuciowością. W trakcie jej trwania zasłynęło wielu artystów. Właśnie o tej epoce, jej charakterystyce, artystach oraz dziełach, które wtedy powstały w dużej mierze mówi podręcznik “Oblicza epok 2.1”. Jest to książka do nauki języka polskiego napisana przez Dariusza Chemperka, Dariusza Trześniowskiego oraz Adama Kalbarczyka.

Juliusz Słowacki – biografia

Jednym z głównych polskich twórców epoki romantyzmu był Juliusz Słowacki. Urodził się w 1809 roku w Krzemieńcu. Zdobył wykształcenie w Gimnazjum Wołyńskim, a następnie w latach 1825-1828 studiował prawo na Uniwersytecie Wileńskim. Robił aplikację w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu w Warszawie. Interesował się polityką. Był kurierem dyplomatycznym do Paryża i Londynu. Dużo podróżował po świecie. Był m.in. w Szwajcarii, we Włoszech, Grecji, Egipcie, czy Palestynie. Odwiedził wiele galerii sztuki oraz dużo studiował biografię, a także dorobek jednego z bardziej znanych włoskich poetów Dantego Alighieri. Niektóre z dzieł Słowackiego można określić jako mistyczno-filozoficzne. W roku 1848 zawiązał konfederację niepodległościową w Paryżu. Zmarł przedwcześnie w roku 1849. Miał zaawansowaną gruźlicę. Został pochowany na cmentarzu Montmartre.

Juliusz Słowacki – utwory

Juliusz Słowacki zasłynął z wielu utworów. Kilka z nich jest nawet lekturami szkolnymi. Ma na swoim koncie dużo wierszy takich jak: “Anioł ognisty – mój anioł lewy”, “Duma o Wacławie Rzewuskim”, “Grób Agamemnona”, “Nie wiadomo co, czyli romantyczność”, “Oda do wolności”, “Pogrzeb kapitana Mayznera”, czy “Rozmowa z piramidami”. Na jego koncie znajdują się także powieści poetyckie jak “Król Ladawy” oraz “Żmija”. Słowacki pisał także poematy jak “Godzina myśli, “Król-Duch”, ” Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu”, czy “Wacław”. Najbardziej znany jest jednak z dramatów. Należą do nich takie teksty jak “Balladyna”, “Horsztyński”, “Kordian. Część pierwsza trylogii. Spisek koronacyjny”, “Książę niezłomny”, “Maria Stuart”, “Mazepa”, “Złota czaszka”, “Mindowe” oraz “Sen srebrny Salomei”.