s

Pożegnanie st.chor.Jana KIEPURY

         IMG_5697

Starszego chorążego Jana Kiepurę, który zginał w Afganistanie, pochowano w piątek (14.06.2013) w Racławówce pod Rzeszowem (Podkarpackie). Był żołnierzem 21. Brygady Strzelców Podhalańskich (BSP) z Rzeszowa. 

Uroczystości pogrzebowe odbyły w parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych i na cmentarzu w Racławówce pod Rzeszowem. Ceremonia pogrzebowa rozpoczęła się Mszą Świętą, której przewodniczył ksiądz biskup Edward Białogłowski. Mszę poprzedziło odczytanie Decyzji Ministra Obrony Narodowej o pośmiertnym awansowaniu Jana Kiepury na stopień starszego chorążego. Ponadto na podstawie Postanowień Prezydenta RP, które odczytał przedstawiciel Zwierzchnika Sił Zbrojnych pułkownik Mariusz Fryc, odznaczono pośmiertnie poległego Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego i Gwiazdą Afganistanu.

W ostatniej drodze Podhalańczyka pożegnała rodzina i bliscy, Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Szef Sztabu Generalnego WP generał broni Mieczysław Gocuł, Dowódca Wojsk Lądowych generał broni Zbigniew Głowienka, Zastępca Dowódcy -Szef Sztabu Dowództwa Operacyjnego SZ generał dywizji Jerzy Michałowski, Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich pułkownik dyplomowany Wojciech Kucharski, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, a także koledzy i żołnierze, z dowódcą 1 batalionu strzelców podhalańskich, w którym służył Janek podpułkownikiem Tomaszem Gdakiem 
oraz p.Monika Nosek która reprezentowała Nasze Stowarzyszenie. 

Ksiądz pułkownik Tomasz Anisiewicz, kapelan Garnizonu Rzeszów, który wygłosił kazanie w czasie Mszy Świętej, przypomniał postać Janka. Podkreślił cechy charakteru i wartości, jakie kierowały Jego postępowaniem w życiu, takie jak uczciwość i sprawiedliwość oraz oddanie Ojczyźnie i służbie.
Po Mszy Świętej kondukt pogrzebowy z ciałem zmarłego udał się na miejscowy cmentarz, gdzie odprawiono egzekwia pogrzebowe.

Salwa honorowa, którą oddali żołnierze kompanii honorowej, wystawionej przez 1 batalion strzelców podhalańskich oraz złożenie wieńców na grobie świętej pamięci Podhalańczyka zakończyły żałobne uroczystości  oraz p.Monika Nosek która reprezentowała Nasze Stowarzyszenie .

śp.Jan Kiepura miał 35 lat. Był żonaty, osierocił dwóch synów.  „Będziemy mówić Twoim synom, że byłeś bohaterem, że w najtrudniejszych warunkach pokazałeś, czym jest honor i godność polskiego żołnierza” mówił szef MON w czwartek podczas ceremonii powitania trumny z ciałem Kiepury na lotnisku wojskowym w Warszawie.

Udowodniłeś, że żołnierz to nie tylko zawód; że to coś znacznie więcej. To powołanie warte ceny życia. To odpowiedzialność i odwaga, która każe iść w pierwszej linii, tak jak Ty, Janku, szedłeś tam, w Afganistanie, choć przecież chciałeś żyć i wrócić do kraju” – mówił na Okęciu Tomasz Siemoniak.

     śp. Jan Kiepura zginął 10 czerwca 2013 r. w Afganistanie w wyniku wybuchu miny – pułapki. Ostatnio zajmował stanowisko dowódcy drużyny w 1. batalionie strzelców podhalańskich w Rzeszowie. Był doświadczonym żołnierzem, instruktorem walki wręcz.
Była to jego druga misja zagraniczna. Wcześniej służył w Afganistanie na VI zmianie.
Pośmiertnie został awansowany do stopnia starszego chorążego. Prezydent RP odznaczył go również Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego i Gwiazdą Afganistanu.

Żródło: http://www.mon.gov.pl/pl/artykul/14415