s

Święto 6 Brygady Powietrznodesantowej


Jak co roku krakowscy spadochroniarze w rocznicę sformowania 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej obchodzą uroczyście swoje święto.

„Dziś oddajemy wszystkim poległym spadochroniarzom cześć i należyty hołd, przypominając ich zasługi w walce o wolność Ojczyzny,a także znaczący wkład wniesiony w umacnianie obronności Rzeczpospolitej. Będziemy czynić wszystko co w naszej mocy, aby pamięć o ich bohaterstwie i poświęceniu w służbie dla Ojczyzny nigdy nie uległa zapomnieniu…”
– powiedział Dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej, generał brygady
Adam Joks.

Mszą świętą w Kościele Garnizonowym pw. Św. Agnieszki spadochroniarze z 6 Brygady Powietrznodesantowej rozpoczęli pierwszy dzień obchodów swojego Święta. W bazylice liczne zgromadzili się żołnierze z sześciu batalionów Brygady, a także zaproszeni goście,
wśród których nie zabrakło  przedstawicieli Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć
i Przyszłość”

Odsłonięto również Tablicę poświęconą pamięci poległych żołnierzy 1 samodzielnej Brygady Spadochronowej poległych
we wrześniu 1944 roku.

Jednak kulminacyjnym punktem był uroczysty capstrzyk połączony z Apelem Pamięci przy pomniku gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego, patrona 6 Brygady Powietrznodesantowej. Salwą kompanii honorowej uczono wszystkich spadochroniarzy, którzy oddali życie w służbie Ojczyźnie. Przywołano pamięć poległych w bitwie o Arnhem, tych którzy zginęli wypełniając swoje zadania poza granicami kraju w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych na Bałkanach, w Iraku i Afganistanie, a także wspominano żołnierzy, którzy zginęli wykonując zadania szkoleniowe w kraju.

Na koniec złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem Patrona oraz przy Tablicach Pamiątkowych poświęconych poległym spadochroniarzom.

- Tradycje naszych poprzedników zawsze były, są i nadal będą dla nas inspiracją do dalszej ofiarnej służby dla Ojczyzny – powiedział generał brygady Adam Joks, dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej podczas uroczystej zbiórki z okazji święta krakowskich spadochroniarzy.

Podczas drugiego dnia obchodów w uroczystościach uczestniczył m.in. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Szef resortu obrony podziękował żołnierzom w „czerwonych beretach” za służbę oraz życzył dalszych sukcesów i satysfakcji z wykonywania obowiązków służbowych. Minister na mocy swojej decyzji odznaczył    6 batalion powietrznodesantowy z Gliwic brązowym „Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Drugi dzień obchodów rozpoczął się uroczystą zbiórką, gdzie wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, dowódca Wojsk Lądowych generał broni Zbigniew Głowienka, prezydent Krakowa profesor Jacek Majchrowski, dowódcy krakowskich jednostek wojskowych oraz rodziny żołnierzy            i goście ze środowisk spadochroniarskich z Niemiec, Holandii
i Wielkiej Brytanii. Nie zabrakło także zaprzyjaźnionych szkół, mieszkańców Małopolski     i sympatyków jedynej polskiej, w pełni spadochronowej jednostki.

W swoim przemówieniu dokonania „czerwonych beretów” podkreślał generał Głowienka: „Święto Brygady, jak zawsze, skłania nas do refleksji nad przebytą drogą, realizowanymi zadaniami oraz dzisiejszymi wyzwaniami. Historia i teraźniejszość Brygady to owoc wielu lat rzetelnej służby Ojczyźnie. W jej rodowód i historię wpisane są najcenniejsze karty oręża, imiona bohaterów, wielkich dowódców i wodzów, po imię patrona – generała Stanisława Sosabowskiego.”

Podczas obchodów tak wyjątkowego dla Spadochroniarzy święta nie mogło zabraknąć pokazów wyszkolenia, sprzętu i oczywiście tego, z czego spadochroniarze słyną, czyli skoków spadochronowych. Teren w pobliżu Muzeum Lotnictwa w Krakowie przez chwilę stał się areną dynamicznej prezentacji żołnierskiej sprawności, a niebo zapełniło się różnokolorowymi czaszami, na których lądowali żołnierze z jednostek Brygady. Wszystko to odbywało w oprawie muzycznej Zespołu Estradowego 6BPD „Czasza”, obchodzącego w tym roku jubileusz trzydziestolecia. Przybyli na piknik goście mogli też skosztować słynnej w świecie polskiej, wojskowej grochówki i innych specjałów przygotowanych przez kucharzy w „czerwonych beretach”.